Dla mediów

 

Nowość z Browaru Tenczynek

milk stoutMilk Stout – nowość z Browaru Tenczynek

Tej jesieni podczas wieczorów ze znajomymi króluje Milk Stout. To aromatyczna nowość od Browaru Tenczynek należącego do Grupy BRJ, która przyciągnie smakoszy piwa kuszącym aromatem kawy, a zatrzyma smakiem delikatnej słodyczy z wyrazistą, lecz niezalegającą goryczką.

Milk Stout jest to piwo ciemne górnej fermentacji, pasteryzowane i niefiltrowane o zawartości 4,6% alkoholu objętościowo oraz 14,0% ekstraktu wagowo. Do jego stworzenia użyto 6 rodzajów słodu oraz 3 odmian chmielu: Magnum, Sybilla oraz pochodzącej z Australii odmiany Vic Secret. Podczas degustacji piwnej nowości z Browaru Tenczynek miłośnicy tego trunku mogą zatracić się w aromacie kawy z nutą paloną, poczuć delikatną nutę żywiczną oraz delektować się zapachem słodkich owoców.
„Milk Stout to piwo o mocno kawowym aromacie i smaku, z dodatkiem australijskiego chmielu Vic Secret, który pogłębia wyraźnie odczuwalną nutę czarnego złota o bogaty bukiet odczuć jaki niosą słodkie owoce tropikalne. Kremową słodycz tego piwa uzyskujemy poprzez dodanie do niego laktozy” - mówi Maciej Jakubiak, Wiceprezes zarządu Browarów Regionalnych Jakubiak ds. dystrybucji. I dodaje: „Spodziewamy się, że będzie to kolejny sprzedażowy sukces Browaru Tenczynek”.
„Milk Stout jest pierwszym z ciemnych piw warzonych w uratowanych przez Grupę Browary Regionalne Jakubiak małopolskim Browarze Tenczynek. Dziś mało kto pamięta, że browar w Tenczynku jako pierwszy w Polsce uwarzył piwo porter, zapisując tym samym piękną kartę w historii rodzimego piwowarstwa. Dlatego też postaramy się kultywować jego tradycje w warzeniu ciemnych piw. Warto tu podkreślić, że pomimo zasadniczej różnicy pomiędzy Porterem a Stoutem - zastosowanie innej fermentacji (Stout to górna fermentacja, Porter – dolna) - tenczyński Stout jest nieco podobny do Portera, warzy się go jednak z większej ilości palonego słodu.” – mówi Krzysztof Fałdowski Wiceprezes ds. technologii i produkcji w Grupie BRJ.
Piwo Milk Stout to nie ostatnia nowość z Browaru Tenczynek w najbliższym czasie. W listopadzie planowana jest premiera kolejnego ciemnego piwa. „Jedyne co na tym etapie mogę zdradzić to, że będzie to ciężkie piwo o cechach imperialnych, czyli o podbitym ekstrakcie” – mówi Maciej Jakubiak Wiceprezes zarządu Browarów Regionalnych Jakubiak ds. dystrybucji. 

 
 

Polecamy